„TRADYCYJNY SAD” to ogólnopolski projekt edukacyjny organizowany jest przez Fundację Banku Ochrony Środowiska z myślą o zachowaniu różnorodności biologicznej Polski i zdrowiu społeczeństwa.

Projekt polega na poznaniu sadowniczego dziedzictwa polskich ziem i restytucji starych odmian drzew w formie szkolnego mini sadu.

Szczególny nacisk w tym projekcie położony jest na prowadzenie sadu w sposób naturalny tj. z doborem odpornych odmian dostosowanych do polskich warunków oraz zastosowaniem ekologicznego sposobu ochrony roślin, który nie szkodzi środowisku.

Projekt podzielony jest na dwa etapy główne i dodatkowy etap nieobowiązkowy. Celem działań w obu etapach jest zdobycie wiedzy, wykorzystanie jej w praktyce oraz wypromowanie wykonanych zadań w środowisku szkolnym, lokalnym i przez Internet. W 2023/2024 przedmiotem projektu będą stare odmiany czereśni. Stawiamy na różnorodność i wzbogacenie ekosystemu w szkolnym ogrodzie. Tradycyjnie w projekcie sadowniczym biorą udział uczniowie klas I i II o profilu Ogrodnik i Technik ogrodnik.

STRONA PROJEKTU

Promocja projektu

“W szkole przygotowaliśmy prezentację, którą przedstawiła nasza koleżanka.

Na internetowej stronie szkoły zamieściliśmy zdjęcia naszych dotychczasowych działań takie jak wybór miejsca, analiza gleby, przygotowanie materiałów informacyjnych oraz szkolna prezentacja multimedialna. W  naszej prezentacji przedstawiliśmy odmiany czereśni które są u nas rzadziej spotykane. Staraliśmy się zainteresować społeczność szkolną ekologicznymi metodami uprawy roślin.”

Sad może zostać założony przy szkole lub na działce należącej do gminy. Prowadzenie sadu jest uprawą ekologiczną i tj. z doborem odpornych odmian dostosowanych do polskich warunków oraz zastosowaniem ekologicznego sposobu ochrony roślin, który ogranicza negatywny wpływ upraw na środowisko. Obok gatunków sadowniczych uczniowie sadzą rośliny towarzyszące o potwierdzonych właściwościach allelopatycznych i korzystne dla owadów zapylających. Stawiane są domki i hotele dla owadów i wysiewane rośliny łąk kwiatowych. „TRADYCYJNY SAD” to ogólnopolski projekt edukacyjny organizowany jest przez Fundację Banku Ochrony Środowiska z myślą o zachowaniu różnorodności biologicznej Polski i zdrowiu społeczeństwa. Projekt polega na poznaniu sadowniczego dziedzictwa polskich ziem i restytucji starych odmian drzew w formie szkolnego minisadu składającego się z co najmniej 5 drzew sadzonych na ogólnodostępnym terenie.

Tradycyjny Sad edycja 2021

Zapraszamy do odwiedzenia strony projektu.

Tradycyjny Sad 2020

W lutym 2020 roku grupa uczniów z naszej szkoły przystąpiła do programu “Tradycyjny Sad” promowanego przez Bank Ochrony Środowiska pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Ministerstwa Rozwoju Rolnictwa i Wsi.

Powołaliśmy zespół zadaniowy “Magiczne drzewa”, który świetnie wywiązał się ze wszystkich zaplanowanych w I etapie działań i decyzją kapituły akcji zakwalifikował do II etapu uzyskując tym samym grant pieniężny na nasadzenia śliw. W związku z tym udało nam się powiększyć ilość drzewek owocowych w części sadowniczej naszego przyszkolnego Ogrodu Botaniczno – Sensorycznego.

Przystępując do realizacji niniejszego projektu uczniowie mieli okazję wziąć udział w nieco innej formie nauczania programowego i pozwoliło im to zdobyć dodatkową wiedzę i umiejętności z zakresu sadownictwa. 

Była to również szansa na integrację klas ogrodniczych i przeżycie fajnej przygody związanej z przyrodą. Zrealizowany projekt posłuży nie tylko uczniom naszej szkoły, ale także okolicznym mieszkańcom.

Niestety, ze względu na pandemię Covid-19 i odwołane w związku z tym różne imprezy szkolne oraz wywiadówki nie udało nam się zrealizować wszystkich zamierzonych i opracowanych planów oraz zadań promocyjnych, zarówno z pierwszego jak i drugiego etapu w taki sposób jakbyśmy tego chcieli.
Zdołaliśmy jednak w najlepszy możliwy sposób dotrzeć do uczniów innych branż, ich rodziców oraz do osób odwiedzających naszą szkołę.

Wierzymy, że popularyzowanie tematu restytucji starych odmian drzew owocowych przyniesie efekty, a osoby do których udało się dotrzeć poznały sadownicze dziedzictwo polskich ziem. 

Ważnym elementem przekazu naszego działania i pracy całego zespołu „Magiczne Drzewa” było także zastosowanie ekologicznego sposobu ochrony roślin, który w żaden sposób nie szkodzi środowisku.
Poniżej prezentujemy Wam kilka zdjęć dokumentujących nasze zaangażowanie i wykonanie tego projektu.

Zapraszamy do odwiedzenia strony projektu

Tradycyjny Sad

I etap prac: styczeń-luty 2020

Promocja II etapu: jesień 2020

Sadzenie drzewek: październik 2020

Nowe nasadzenia: październik 2020

Skip to content