Dlaczego warto wybrać ten kierunek?

Technik organizacji turystyki to zawód dla ludzi kochających podróże, piękno świata i przyrody, którzy pragną połączyć pracę z pasją oraz spełniać marzenia swoje i innych.
Rosnące zainteresowanie turystów zagranicznych Polską jako miejscem ciekawym i różnorodnym kulturowo, a zarazem krajem świadczącym coraz
wyższy standard usług turystycznych wpływa na wzrost zatrudnienia w sektorze turystycznym w naszym kraju. Dynamiczny rozwój branży turystycznej na świecie powoduje wzrost popytu na usługi hotelarskie, turystyczne, organizację czasu wolnego, eventów, konferencji i kongresów.

Jakie kwalifikacje uzyskasz?

• HGT.07.Przygotowanie imprez i usług
    turystycznych
  • HGT.08. Obsługa klienta oraz rozliczanie
    imprez i usług turystycznych.

Gdzie możesz podjąć pracę?

Technik organizacji turystyki może wykonywać pracę
m.in. jako:

• specjalista do spraw turystyki,
  • specjalista do spraw sprzedaży i obsługi branży
    turystycznej,
  • organizator  imprez, kongresów i konferencji,
  • rezydent biura podróży,
  • animator czasu wolnego,
  • pracownik informacji turystycznej (w biurach
    podróży, agencjach turystycznych i w punktach informacji turystycznej),
  • pracownik branży hotelarskiej,
  • pracownik branży transportowej związanej z
    obsługą podróżnych,
  • pracownik wydawnictw opracowujących i
    publikujących przewodniki i albumy turystyczne,
  • pracownik w organach administracji rządowej
    zajmujących się organizacją i promocją
    turystyki regionalnej, ogólnopolskiej lub
    międzynarodowej,
  • pracownik fundacji i stowarzyszeń
    pozarządowych związanych z branżą
    turystyczną,
  • pracownik towarzystw ubezpieczeniowych specjalizujących się w ubezpieczeniach turystycznych,
  • może również prowadzić własną działalność
    gospodarczą w zakresie usług turystycznych.

Z kim współpracujemy?

Uczniowie mogą realizować praktyki zawodowe we współpracy m. in. z
biurami podróży: Rainbow, Index, Almatur, TUI, Metro, Eko Tour, Dolomity Tour, Edygo Travel, Abraksas, Altamira, Rego-Bis, Buksa Travel,

hotelami: Campanille, Countryard by Mariott, Park Inn By Radissson Katowice, EuroHotel Stary Nikiszowiec, Puchacz Spa,

firmami związanymi z branżą turystyczną: Internetowe Centrum Podróży eSky, Centrum Turystyki Oświata, Śląska Organizacja Turystyczna, Śląska Izba Turystyki, Airport Pyrzowice, Airport Balice (Centrum Edukacji Lotniczej), Eurobus, Koleje Śląskie, Towarzystwo Ubezpieczeniowe Signal Iduna, Centrum Informacji Turystycznej Katowice.

Szkoła jest członkiem Śląskiej Izby Turystyki, która wystawia naszym praktykantom rekomendacje ułatwiające rozwój zawodowy.

Praktyki zawodowe realizowane są przez dwa lata
nauki: w klasie trzeciej i czwartej –– w formie zależnej od sytuacji.
Pełnoletni uczniowie mają możliwość odbycia praktyk zawodowych w zagranicznych hotelach (Włochy), a w czasie wakacji w nadmorskich miejscowościach w Polsce.
W trakcie nauki uczniowie mogą uczestniczyć w konkursach i projektach organizowanych przez regionalne organizacje turystyczne, biorą czynny udział w targach turystycznych oraz w spotkaniach z przedstawicielami
branży i podróżnikami.
Dzięki współpracy m.in. z Akademią Rainbow oraz firmą szkoleniową Kadry Turystyki, która objęła nas swoim patronatem,  uczniowie mają możliwość zdobycia dodatkowych uprawnień np.:
wychowawcy kolonijnego, pilota wycieczek, rezydenta,
animatora czasu wolnego, obsługi kasy fiskalnej, steward/stewardessa.

Uczniowie uczestniczą w szkoleniach w firmie eSky i poznają pracę nowczesnej firmy z branży turystycznej.

Nasi uczniowie biorą udział w wielu prestiżowych konkursach o zasięgu regionalnym i ogólnopolskim, gdzie uzyskują najwyższe lokaty.

Dni Turystyki w naszej szkole

Co roku obchodzimy w naszej szkole Dzień Turystyki. Jest to święto, które już na stałe wpisało się w naszą szkolną tradycję. W tym dniu klasy turystyczne przygotowują prezentacje związane z turystyką i rywalizują o wygraną. Szkolne Święta Turystyki obejmują swoim patronatem  Śląskiej Izby Turystyki, eSky oraz Akademii Rainbow.

Wycieczki

Uczniowie uczestniczą w wielu wycieczkach, zarówno krajowych jak i zagranicznych. Wycieczki są tak interesujące i atrakcyjne, że regularnie uczestniczą w nich również absolwenci naszej szkoły.

Tradycją naszej szkoły jest także coroczne organizowanie wyjazdów na Jarmarki Bożonarodzeniowe do popularnych europejskich miast, podczas których młodzież nie tylko poznaje tradycje świąteczne naszych sąsiadów ale również z przewodnikiem zwiedza najważniejsze obiekty turystyczne.