DRODZY UCZNIOWIE !!!

Uczenie się bywa czynnością mało lubianą. Zwiększenie skutecznego uczenia się zależy od kilku czynników: motywacji do nauki, pozytywnego nastawienia do procesu uczenia się, zainteresowania przedmiotem, uwagi, koncentracji, zrozumienia materiału, miejsca do nauki, czasu pracy oraz odpoczynku, systematyczności, sposobów pracy, zapamiętywania, powtarzania materiału. Szczególnie trudno zmobilizować się do nauki będąc w domu, kiedy wokół tyle pokus…

Bardzo ważna jest wówczas rola nie tylko nauczyciela, ale przede wszystkim WASZEJ MOBILIZACJI!


Oto kilka wskazówek, aby efekt Waszej nauki w tym niełatwym czasie był jak najlepszy………….

  1. Traktuj naukę jako rzecz świętą – zrozum, że to ważna sprawa.
  2. Sam/a, zgodnie ze swoimi predyspozycjami zorganizuj sobie czas i miejsce nauki:
  • ucz się o stałej porze, w miejscu, gdzie jest cicho i spokojnie, gdzie najlepiej możesz się skoncentrować, gdzie nikt i nic Cię nie rozprasza; nie przerywaj sam/a sobie zaglądaniem do telefonu, najlepiej zostaw go poza zasięgiem wzroku , wyłącz wszelkie źródła dźwięku, uporządkuj swoje miejsce pracy , gdyż bałagan na biurku rozprasza uwagę, odrywa od nauki, przytłacza, powoduje, że trudno jest odnaleźć potrzebną właśnie rzecz, miejsce nauki powinno być pozbawione różnych „rozpraszaczy” , to m.in. rysunki, zdjęcia, bibeloty
  • zadbaj o właściwą dla Ciebie temperaturę pomieszczenia, w którym pracujesz; (badania dowodzą, że fizycznie odczuwane ciepło pozytywnie wpływa na nasz nastrój, motywację i efekty pracy), pamiętajmy też o wietrzeniu pokoju, w którym dłuższy czas przebywamy (prawidłowa wentylacja powoduje zwiększenie ilości tlenu w powietrzu, co powoduje sprawniejsze funkcjonowanie całego organizmu)
  • pamiętaj o właściwym oświetleniu miejsca pracy; biurko, przy którym pracujesz powinno się znajdować w pobliżu okna, tak, by w ciągu dnia korzystać ze światła naturalnego; lampka, która oświetla biurko po zmroku, musi koniecznie znajdować się po lewej stronie, (no chyba, że jesteś leworęczny/a), należy też zwrócić uwagę, by odpowiedni był rodzaj i natężenie światła, (naukowcy udowodnili, że uczniowie pracujący w jasno oświetlonej klasie uzyskiwali lepsze oceny, niż ci, których miejsce nauki było słabiej oświetlone; zatem słabe oświetlenie podczas nauki osłabia możliwości mózgu do przyswajania nowych informacji; im dłużej musimy uczyć się w takich warunkach, tym wolniej pracuje nasz mózg)
  • nie zapomnij o robieniu przerw w nauce i relaksie; w związku ze zdalnym uczeniem się za pomocą komputera, warto dopilnować, by relaks nie był ponownie związany z ekranem komputera, telewizji czy telefonu!!! Polecam gry planszowe, książki, rozwijanie zainteresowań, ćwiczenia ruchowe.
  1. Ważna jest systematyczność (nawet, a może szczególnie teraz). Powinieneś/nnaś codziennie sprawdzać, co jest do zrobienia i codziennie się uczyć. To uchroni Cię przed zgromadzeniem nadmiaru materiału, który może w końcu przerazić. Myślę, że szybko zauważysz, że przyswajanie wiedzy stopniowo i małymi partiami zajmuje stosunkowo niewiele czasu i nie wymaga ogromnego wysiłku.
  2. Wspólnie z innymi domownikami zadbaj o spokojną atmosferę w domu. Silne pobudzenie emocjonalne zakłóca procesy poznawcze, jest niekorzystne dla zapamiętywania, nauki.

Powodzenia w tym trudnym czasie życzy Wam Wszystkim całe GRONO PEDAGOGICZNE naszej szkoły!

Skip to content